Logga in på Spelkult eller Registrera dig

Odjek Echoes of Real.

Kategoritornespel, Levande Rollspel
Datum: 7 Juli - 10 Juli, 2009
Ort:södertälje
Hemsida: http://imw.forum24.se/
Kontakt: erika palmäng (huvud arr)
Sista anmälning: 1 Juli, ? kr
Uppdaterat:2009-05-21, 13:22
Lajvet utspelar sig i en fiktiv värld som heter Real i en provins som heter Myrke. Landet är uppdelat i tio mindre provinser, Myrke är en utav dessa.
   
   Konungen i riket, Erik, utlyser varje år en tävling där landets främsta kämpar slåss för att vinna äran och en plats i rikets armé. Deras färdigheter testas i styrka, precision, uthållighet, samarbete och ledarskap och de bästa värvas till kung Eriks specialtränade armé.
   
   I samband med spelen hålls dessutom ett årligt möte, då representanter från landets alla tio provinser samlas och diskuterar landets situation och framtid.
   
   Tävlingen, som består av tornerspel drar till sig mycket folk; kämpar, kämparnas väpnare och anhöriga, folk som vill försöka sälja sina saker, lurendrejare som försöker tjäna sig en hacka på vadslagning och andra mindre ljusskygga aktiviteter samt andra som bara är där och njuter av tornerspelen, stämningen och de gemytliga fester som brukar ta vid vid tävlingens avslutning.
   
   De senaste åren har den som kommit först försvunnit spårlöst strax efter att den utropats till segrare. Detta har gett upphov till mycken ryktesspridning men ingen vet egentligen vad som händer.

Cajsa, Fre 22 Maj 2009, 22:04 (90.230.83.55)
  Vet, har sysslat med det i många år. Tyvärr tror jag dock att många kommer reagera som jag, men lajvet verkar skoj iaf

Mikael, Fre 22 Maj 2009, 10:57 (83.251.171.208)
  även om det är så många tänker så är ju tornerspel långt ifrån bara kamp med hästar, det är svärdskamp och yxkamp (iblnd) och mycket mer än så

Cajsa, Tor 21 Maj 2009, 21:34 (90.230.83.55)
  Trist. Känns dock lite underligt att kalla det "tornerspel" om det inte inkluderar hästar.

Mikael, Tor 21 Maj 2009, 19:59 (83.251.171.208)
  som kompis till arr så kan jag säga att det inte blir så

Cajsa, Tor 21 Maj 2009, 14:27 (90.230.83.55)
  låter onekligen lite spännande. En fråga dock, tornerspel hintar att det kommer vara beridna kamper. Är det så?


Namn
Bildverifiering